sanat anlatıcısı

Irmak Kıyısı Güncesi

I

Hallelujah Doğa. Merhaba tüm haşmetli seslerine diye düşündüm içimden, kulaklarımda Jeff Buckley, önümde ise şırıl şırıl bir ırmak. Su, kaya ve yeşilden oluşan bir geçide bakıyorum. Kayaların üzerindeki ışık ve gölgeler bana mağara resimlerini hatırlatıyor, geçmişi düşünüyorum derin derin. Boğalar, atlar, ceylanlar ve insanlar. Her bakışda yeniden dile gelecek o boyamalar. Baktıkça aklım inanç tarihimizle gerçek tarihi çatıştırıyor, bir tür reddediş fikri zihnimi kurcalıyor, düşünüyorum…

Yaşadıklarım ve olan biten şeylerin yarattığı keder hep yaralamıştır beni ta ki şu ana kadar. Şimdi duygularını kaybeden uyuşuk bir adama dönüştüm gibi geliyor. Dipsiz kuyuya düşer gibi süresiz dalıyorum kendime, evren gibi sonsuz bir benliğe. Geçmiş geçmiştir artık elbette. Kör bir hayvan için neyse körlük öncesi, bizim geçmişimiz de kendi gözümüzden bir o kadar ucuz görünüyor. Fakat bir o kadar da obsesif bir biçimde onu arzuluyor, yeniden yaşıyoruz zihnimizde. Tekrar tekrar üzülüyor ya da özlüyoruz, seziyorum.

Varoluş üzerine düşünmeyi yavaş yavaş bırakıyor, akmak istiyorum şu ırmak gibi doğaya. Ya da hayvani bir güdüyle yaşamak bir on yılımı; kendimi bulmak istiyorum, sorguluyorum. Neden hayatta kalmasın ki insan doğada yalnız başına. Hele de toplum içinde tek başına iken, değersizken. Birey olma yolunda yorgun hissediyorken hem de. Neden kolayına kaçmıyoruz diyorum. Ne hikmetse her şey burada bedava. Neden firar etmiyoruz bu toplumdan evrenselleşmiyoruz, istiyorum. Hallelujah…

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sanat anlatıcısı

ÖNE ÇIKAN ANLATILAR

ANLATI TÜRÜ

YILLIK

İbrahim Yıldız

Avatar

1984 yılında Gaziantep’te doğdu. 2002’de ilköğretim ve orta öğretimi bu ilde tamamladı. 2008 yılında Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim Öğretmenliği Resim Ana Sanat Programında, lisans öğrenimini, 2013 yılında ise aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim-İş Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans öğrenimini tamamladı. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Ana Sanat Dalı Sanatta Yeterlik Programında öğrenimine devam etmektedir.

Tag Cloud

iletişim

Bakış ve anlam ancak dil ile seslendirilir, alfabeyle süslenir. Böylece sanat metafora, şiire, edebiyata dönüşür. Her gün yeni şeyler söyler bizlere.